Layers v1.0.6 - en to fr translation catalogue (358 entries)

en:  Body
fr: Corps de texte

en: "Read More" Text
fr: Texte "En savoir plus"

en: %1$s at %2$s
fr: %1$s chez %2$s

en: (Copy)
fr: (Copier)

en: (Edit)
fr: (Modifier)

en: 1 Column
fr: 1 Colonne

en: 1 of 12 columns
fr: 1 colonne sur 12

en: 10 of 12 columns
fr: 10 colonnes sur 12

en: 12 of 12 columns
fr: 12 colonnes sur 12

en: 2 Columns
fr: 2 Colonnes

en: 2 of 12 columns
fr: 2 colonnes sur 12

en: 3 Columns
fr: 3 Colonnes

en: 3 of 12 columns
fr: 3 colonnes sur 12

en: 4 Columns
fr: 4 Colonnes

en: 4 of 12 columns
fr: 4 colonnes sur 12

en: 5 of 12 columns
fr: 5 colonnes sur 12

en: 6 Columns
fr: 6 Colonnes

en: 6 of 12 columns
fr: 6 colonnes sur 12

en: 8 of 12 columns
fr: 8 colonnes sur 12

en: 9 of 12 columns
fr: 9 colonnes sur 12

en: <a href="%1$s" title="%2$s" rel="author">%3$s</a>
fr: <a href="%1$s" titre="%2$s" rel="auteur">%3$s</a>

en: <em>Click <a href="%1s" target="_blank">here</a> to see this font on Google Fonts.</em>
fr: <em>Cliquez <a href="%1s" target="_blank">ici</a> pour voir cette police dans Google Fonts.</em>

en: A tagline describes who and what you are in just a few simple words. For example Layers is a &ldquo;WordPress Site Builder&rdquo; - simple, easy, quick to read. Now you try:
fr: Un slogan décrit qui vous êtes et ce que vous êtes en quelques simples mots. Par exemple Layers est un &ldquo;Constructeur de Site Wordpress&rdquo; - simple, facile, rapide à lire. A votre tour:

en: Add New Column
fr: Ajouter une Nouvelle Colonne

en: Add New Page
fr: Ajouter une Nouvelle Page

en: Add New Slide
fr: Ajouter un Nouveau Slider

en: Add a page title
fr: Ajouter un titre de page

en: Add logo
fr: Ajouter le logo

en: Add new Layers page
fr: Ajouter une nouvelle page Layers

en: Additional Scripts
fr: Scripts Additionnels

en: Address
fr: Adresse

en: Address Shown
fr: Adresse indiquée

en: Adds an advanced product widget, product slider and multiple page layouts.
fr: Ajoute un widget produit avancé, un slider produits et différentes apparences de pages.

en: Advanced
fr: Avancé

en: All
fr: Toutes

en: Are you sure you want to remove this column?
fr: Etes-vous sûrs de vouloir supprimer cette colonne?

en: Are you sure you want to remove this slide?
fr: Etes-vous sûrs de vouloir supprimer ce slider?

en: Autoplay Slides
fr: Démarrer automatiquement les sliders

en: Avoid buzz words
fr: Eviter les mots tendances

en: Back to top
fr: Revenir vers le haut

en: Backed Up Pages:
fr: Pages Sauvegardées

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur de l'Arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d'Arrière-plan

en: Background Position
fr: Positionnement de l'Arrière-plan

en: Background Repeat
fr: Répétition d'Arrière-plan

en: Background Stretch
fr: Etirer l'Arrière-plan

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: Backup my Pages Now
fr: Sauvegarder mes Pages Maintenant

en: Backup your pages
fr: Sauvegarder vos pages

en: Be patient while we import the widget data and images.
fr: Veuillez patienter, nous importons les données et images du widget.

en: Blank Page
fr: Page Blanche

en: Body
fr: Corps de texte

en: Bottom
fr: En bas

en: Boxed
fr: Encadré

en: Branding
fr: Personnalisation

en: Build Your Page
fr: Construire votre Page

en: Builder Pages:
fr: Pages de Construction

en: Building pages
fr: Construire des pages

en: Button Link
fr: Lien du Bouton

en: Button Text
fr: Texte du Bouton

en: Buttons
fr: Boutons

en: Cancel
fr: Annuler

en: Category to Display
fr: Catégorie à afficher

en: Center
fr: Centré

en: Change logo
fr: Modifier le logo

en: Choose Background
fr: Choisir l'Arrière-plan

en: Choose Image
fr: Choisir une Image

en: Choose Logo
fr: Choisir un Logo

en: Choose a File
fr: Choisir un Fichier

en: Choose logo
fr: Choisir le logo

en: Color
fr: Couleur

en: Column
fr: Colonne

en: Columns
fr: Colonnes

en: Coming soon
fr: A venir

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Contact Details &amp; Maps
fr: Informations de Contact &amp; Cartes

en: Contact Form
fr: Formulaire de Contact

en: Contact Page
fr: Page de Contact

en: Contact form embed code
fr: Code d'intégration du formulaire de contact

en: Content
fr: Contenu

en: Control your content's default layout.
fr: Personnaliser l'apparence par défaut de votre contenu

en: Control your footer's custom text, widget areas and layout.
fr: Paramétrer le texte personnalisé, les zones de widget et l'apparence de votre pied de page

en: Control your header's logo, layout, colors and font.
fr: Paramétrer le logo, l'apparence, les couleurs et la police de votre en-tête

en: Convert your Layers pages into regular WordPress pages, preserving the content you have worked so hard to create.
fr: Convertir vos pages Layers en pages Wordpress normales, en préservant le contenu créé, sur lequel vous avez travaillé si dur.

en: Copyright Text
fr: Copyright

en: Create Menu
fr: Créer un Menu

en: Creating your Page
fr: Votre Page est en cours de Création

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisée

en: Custom Class(es)
fr: Classes personnalisées

en: Custom Order
fr: Ordre personnalisé

en: Custom Scripts
fr: Scripts personnalisés

en: Customization
fr: Personnalisation

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Customizing widgets
fr: Personnaliser les widgets

en: Daily Archives: %s
fr: Archives quotidiennes

en: Darken
fr: Foncer

en: Darken to improve readability
fr: Foncer pour améliorer la lisibilité

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Default
fr: Par défaut

en: Depending on the widget you've added, you can change things like background images, font sizes, list styles and more.
fr: Selon le widget ajouté, vous pouvez modifier des éléments comme les images d'arrière-plan, les tailles de polices, les styles de listes et bien plus encore.

en: Display
fr: Afficher

en: Display Header Text
fr: Afficher le Texte d'En-tête

en: Display Left Sidebar
fr: Afficher la Barre Latérale Gauche

en: Display Right Sidebar
fr: Afficher la Barre Latérale Droite

en: Done!
fr: C'est fait!

en: Drop a file here or %s
fr: Déposer un fichier ici ou %s

en: Each time you want to add a new content block, simply click &lsquo;Add Widget&rsquo; and select one from the list which has the blue Layers icon.
fr: Chaque fois que vous souhaitez ajouter un nouveau bloc de contenu, cliquez simplement sur &lsquo;Add Widget&rsquo; et sélectionnez-en un à partir de la liste avec l'icône bleue Layers.

en: Edit
fr: Editer

en: Edit Layout
fr: Modifier l'Apparence

en: Edit Your New Page
fr: Modifier Votre Nouvelle Page

en: Edit Your Page
fr: Editer votre page

en: Editing widget content
fr: Modifier le contenu du widget

en: Enjoy the ride!
fr: Bonne découverte!

en: Enter a Title
fr: Entrer un Titre

en: Enter in any custom script to include in your site's footer. Be sure to use double quotes for strings.
fr: Entrez n'importe quel script à insérer dans le pied de page de votre site. Utilisez bien des guillemets pour les cordes.

en: Enter in any custom script to include in your site's header. Be sure to use double quotes for strings.
fr: Entrez n'importe quel script personnalisé à insérer dans l'en-tête de votre site. Utilisez bien les guillemets pour les cordes.

en: Enter in your Google Analytics ID to enable website traffic reporting. eg. "UA-xxxxxx-xx
fr: Entrez votre identifiant Google Analytics pour permettre le suivi du trafic de votre site. Par exemple: "UA-xxxxxx-xx

en: Enter title here
fr: Entrez le titre ici

en: Enter your .mp4 link
fr: Entrez votre lien .mp4

en: Enter your .ogv link
fr: Entrez votre lien .ogv

en: Enter your website name below. We&apos;ll use this in your site title and in search results.
fr: Entrez le nom de votre site ci-dessous. We&apos;ll utilisera ceci dans le titre de votre site et dans les résultats de recherche.

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Excerpts Length
fr: Longueur des Extraits

en: Featured Image
fr: Image à la Une

en: First choose a layout
fr: Choisissez d'abord une mise en page

en: First create a menu then come back here to place it.
fr: Créez d'abord un menu, puis revenez sur cette page pour l'insérer

en: Fixed Background
fr: Arrière-plan Fixe

en: Follow the easy steps to creating amazing layouts quickly and easily.
fr: Suivez les étapes simples pour la création rapide et facile de mises en page extraordinaires.

en: Fonts
fr: Polices

en: Footer
fr: Pied de page

en: Footer
fr: Pied de Page

en: Footer Menu
fr: Menu de Pied de page

en: For best results, use an image between 40px and 200px tall and not more than 1000px wide
fr: Pour de meilleurs résultats, utilisez une image entre 40px et 200px de hauteur et pas plus de 1000px de largeur

en: For more information on obtaining your Typekit ID, see <a href="%s" target="_blank">follow this link</a>.
fr: Pour savoir comment obtenir votre identifiant Typekit, <a href="%s" target="_blank">cliquez sur ce lien</a>.

en: For the Pros: Layers will automatically assign the tagline to Settings &rarr; General
fr: Pour les Pros: Layers attribuera automatiquement le slogan aux Paramètres &rarr; Général

en: For the Pros: Layers will automatically assign the tagline to Settings &rarr; General.
fr: Pour les Pros: Layers attribuera automatiquement le slogan aux Paramètres &rarr; Général.

en: For the Pros: Layers will automatically assign this site name to Settings &rarr; General
fr: Pour les Pros: Layers attribuera automatiquement ce nom de site aux Paramètres &rarr; Généréal

en: Full Screen
fr: Plein Ecran

en: Full Width
fr: Taille Originale

en: Get Started
fr: Commencez ici

en: Get Started &rarr;
fr: Commencez Maintenant &rarr

en: Getting Started
fr: Commencer

en: Google Analytics ID
fr: Identifiant Google Analytics

en: Google Maps Latitude & Longitude (Optional)
fr: Latitude et Longitude des Cartes Google (Optionnel)

en: Google Maps Location
fr: Localisation sur la carte Google

en: Got it, Next Step &rarr;
fr: J'ai compris; Etape suivante &rarr;

en: Grid
fr: Grille

en: Gutter
fr: Gouttière

en: HTML Mode
fr: Mode HTML

en: Header
fr: En-tête

en: Header Menu
fr: Menu d'En-tête

en: Header Position
fr: Emplacement de l'En-tête

en: Header Width
fr: Largeur de l'En-tête

en: Headings
fr: Titres

en: Helpful Tips
fr: Conseils Utiles

en: Home
fr: Accueil

en: Home Page
fr: Page d'Accueil

en: How would you best describe your site?
fr: Comment décririez-vous au mieux votre site?

en: Image Align
fr: Aligner l'Image

en: Image Ratio
fr: Proportions de l'Image

en: Import Complete
fr: Importation terminée

en: Imported
fr: Importé

en: Imported to Inactive
fr: Importé vers Inactif

en: Importing Your Content
fr: Importation de Votre Contenu

en: Installed
fr: Installé

en: Justify
fr: Justifier

en: Keep it simple
fr: Trouvez une expression simple

en: Landscape
fr: Paysage

en: Large
fr: Grande

en: Layers Builder section.
fr: Section de Construction Layers

en: Layers Dashboard
fr: Tableau de bord de Layers

en: Layers Pages
fr: Pages Layers

en: Layers is a revolutionary WordPress Site Builder that makes website building a dream come true!
fr: Layers est un Constructeur révolutionnaire de Sites Wordress qui rend la construction de sites Internet, un rêve devenu réalité!

en: Layers requires you run the latest version of WordPress, please make sure you're up to date!
fr: Layers nécessite la dernière version de Wordpress; assurez-vous que vous êtes bien à jour!

en: Layers splits your page into horizontal rows, and you build up your pages with blocks of content called &lsquo;Widgets&rsquo;, one per row.
fr: Layers scinde votre page en rangée horizontales, et vous construisez vos pages avec des blocs de contenu appelés &lsquo;Widgets&rsquo;, un par rangée.

en: Layers will add your logo and position it properly. If you don&apos;t have one yet, no problem, you can add it later, or skip this step if you&apos;d just prefer to use text.
fr: Layers ajoutera votre logo de manière automatique et le positionnera de manière appropriée. Si vous n'avez pas encore de logo, pas de problèmes, vous pourrez l'ajouter plus tard ou sauter cette étape si vous préférez simplement utiliser du texte.

en: Layout
fr: Apparence

en: Left
fr: A gauche

en: Left Shop Sidebar
fr: Barre Latérale Boutique Gauche

en: Left Sidebar
fr: Barre Latérale Gauche

en: Let's get started &rarr;
fr: Commençons &rarr;

en: Link Color
fr: Couleur du Lien

en: List
fr: Liste

en: List Style
fr: Style des listes

en: List your portfolio items with relevant meta such as client, web url and project role.
fr: Lister les éléments de votre portfolio avec les méta-données pertinentes, comme le client, l'adresse du site Internet ou le but du projet.

en: Logo & Menu Position
fr: Emplacement du Logo & du Menu

en: Logo &amp; Title
fr: Logo &amp; Titre

en: Logo Center
fr: Logo Centré

en: Logo Center Top
fr: Logo Centré Haut

en: Logo Left
fr: Logo Gauche

en: Logo Right
fr: Logo Droite

en: Logo Top
fr: Logo en Haut

en: Logo updated
fr: Logo mis à jour

en: Lookbook Page
fr: Page Lookbook

en: Make sure it describes what you offer
fr: Assurez-vous que cela décrit bien ce que vous offrez

en: Make sure you're always running the latest version of Layers by installing the Layers Updater
fr: Assurez-vous de toujours avoir la dernière version de Layers en installant l'outil de mise à jour Layers

en: Map Height
fr: Hauteur de Carte

en: Margin (px)
fr: Marge (px)

en: Masonry
fr: Maçonnerie

en: Medium
fr: Moyenne

en: Mobile Sidebar
fr: Barre Latérale Mobile

en: Monthly Archives: %s
fr: Archives mensuelles

en: More Details
fr: Plus de détails

en: Most Comments
fr: Les plus commentés

en: Newest First
fr: Le plus récent en premier

en: Next Step &rarr;
fr: Prochaine étape &rarr;

en: No Logo uploaded
fr: Aucun logo n'a été téléchargé

en: No Repeat
fr: Pas de Répétition

en: No Title
fr: Pas de Titre

en: No logo set
fr: Aucun logo défini

en: No posts found
fr: Aucun article trouvé

en: None
fr: Aucun

en: Now let&apos;s create your first Layers page!
fr: Maintenant, laissez-nous créer votre première page Layers!

en: Number of items to show
fr: Nombre d'éléments à afficher

en: Oldest First
fr: Le plus ancien en premier

en: One Comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Un Commentaire sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[1]: %1$s Commentaires sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: One Pager
fr: Une page

en: Option updated
fr: Option mise à jour

en: Overlay
fr: Recouvrement

en: PNGs with a transparent background work best but GIFs or JPGs are fine too
fr: Les fichiers PNG avec un arrière-plan transparant fonctionne le mieux, mais les fichiers GIF et JPG conviennent également.

en: Padding (px)
fr: Remplissage (px)

en: Page Title
fr: Page Titre

en: Place your help text here please.
fr: Veuillez placer votre texte d'aide ici.

en: Portfolio Page
fr: Page Portfolio

en: Position
fr: Positionner

en: Post
fr: Article

en: Post List Sidebar(s)
fr: Barre(s) Latérale(s) Liste d'Articles

en: Posts
fr: Articles

en: Preview this page
fr: Prévisualiser cette page

en: Proceed to Customizer
fr: Se rendre sur l'outil de personnalisation

en: Product List Sidebar(s)
fr: Barre(s) Latérale(s) de Listes de Produits

en: Purchase
fr: Acheter

en: Random
fr: Aléatoire

en: Read More
fr: En savoir plus

en: Regular
fr: Régulier

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove logo
fr: Supprimer le logo

en: Repeat
fr: Répétition

en: Repeat Horizontal
fr: Répétition Horizontale

en: Repeat Vertical
fr: Répétition Verticale

en: Rich Media
fr: Médias Riches

en: Right
fr: A droite

en: Right Header Menu
fr: Menu d'En-tête Droit

en: Right Shop Sidebar
fr: Barre Latérale Boutique Droite

en: Right Sidebar
fr: Barre Latérale Droite

en: Round
fr: Arrondi

en: Saving your Site Name
fr: Enregistrer le Nom de votre Site

en: Saving your Tagline
fr: Enregistrer votre Slogan

en: Saving...
fr: Sauvegarde en cours...

en: Search
fr: Rechercher

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select a Category
fr: Sélectionner une Catégorie

en: Select a File
fr: Sélectionner un Fichier

en: Select an Image
fr: Sélectionner une Image

en: Set as logo
fr: Définir comme logo

en: Shop
fr: Boutique

en: Short Excerpt
fr: Court Extrait

en: Show  Post Titles
fr: Afficher les Titres des Articles

en: Show "Read More" Buttons
fr: Afficher les Boutons "En savoir plus"

en: Show Address
fr: Afficher l'Adresse

en: Show All
fr: Afficher tous les éléments

en: Show Categories
fr: Afficher les Catégories

en: Show Contact Form
fr: Afficher le Formulaire de Contact

en: Show Featured Images
fr: Afficher les Images à la Une

en: Show Google Map
fr: Afficher la Carte Google

en: Show Pagination
fr: Afficher la Pagination

en: Show Post Author
fr: Afficher l'Auteur des Articles

en: Show Post Dates
fr: Afficher les Dates des Articles

en: Show Post Excerpts
fr: Afficher les Extraits d'Articles

en: Show Slider Arrows
fr: Afficher les flèches de défilement

en: Show Slider Dots
fr: Afficher les points de défilement

en: Show Tags
fr: Afficher les Tags

en: Showcase for Layers
fr: Vitrine de Layers

en: Sidebar does not exist in theme (using Inactive)
fr: La barre latérale n'existe pas dans le thème (utilisant Inactif)

en: Sidebars
fr: Barres latérales

en: Single Post Sidebar(s)
fr: Barre(s) Latérale(s) d'Articles Uniques

en: Single Product Sidebar(s)
fr: Barre(s) Latérale(s) de Produit Unique

en: Site Logo
fr: Logo du Site

en: Site Name
fr: Nom du Site

en: Site Settings
fr: Paramètres du site

en: Site Tagline
fr: Slogan du Site

en: Site Title, Tagline, and Logo
fr: Titre, Slogan et Logo du Site

en: Skip
fr: Passer

en: Slide
fr: Glisser

en: Slide Interval
fr: Intervalle de défilement

en: Slider Height
fr: Hauteur du Slider

en: Small
fr: Petite

en: Sort by
fr: Trier par

en: Square
fr: Carré

en: Start Building
fr: Commencer la Construction

en: Start Using Layers
fr: Commencer à Utiliser Layers

en: Sticky
fr: Collant

en: Stretch
fr: Etirer

en: Support Layers
fr: Soutenez Layers

en: Support Layers by displaying the Layers badge on your site.
fr: Soutenez Layers en affichant le badge Layers sur votre site.

en: Text
fr: Texte

en: Text Align
fr: Aligner le Texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Size
fr: Taille du Texte

en: The Layers Updater
fr: L'outil de Mise à Jour Layers

en: The following short steps are designed to show you how Layers works and get you to creating amazing layouts quickly!
fr: Les simples étapes suivantes ont été conçues pour vous montrer comment Layers fonctionne et comment créer rapidement des mises en page extraordinaires!

en: There was an error when updating your logo.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour du logo.

en: This option affects your category, tag, author and search pages.
fr: Cette option modifie les pages catégorie, tag, auteur et recherhe.

en: This option affects your shop page, product category and product tag pages.
fr: Cette option modifie votre page boutique et vos pages catégories de produits et tags produits.

en: This option affects your single post pages.
fr: Cette option modifie vos pages d'articles uniques.

en: This option affects your single product pages.
fr: Cette option modifie vos pages de produits uniques.

en: This sidebar will only appear on mobile devices.
fr: Cette barre latérale n'apparaîtra que sur les appareils mobiles.

en: Tile Background
fr: Arrière-plan avec Tuiles

en: Time in seconds, eg. 2
fr: Temps en secondes, par exemple 2

en: Title
fr: Titre

en: Title &amp; Excerpt Position
fr: Titre &amp; Emplacement de l'Extrait

en: Titles A-Z
fr: Titres de A à Z

en: Titles Z-A
fr: Titres de Z à A

en: To edit a widget's content, just click on it in the widget area on the left hand side. The widget panel will slide out allowing you to edit its content and customize its settings. You can also shift-click on the widget itself in the preview area.
fr: Pour modifier le contenu d'un widget, cliquez simplement sur la zone du widget à gauche. Le panneau du widget glissera, vous permettant de modifier son contenu et de personnaliser ses paramètres. Vous pourrez aussi faire un clic-droit sur le widget dans la zone de prévisualisation.

en: Top
fr: En haut

en: Top Left Menu
fr: Menu en Haut à Gauche

en: Top Right Menu
fr: Menu en Haut à Droite

en: Try keep your logo file size below 500kb
fr: La taille de votre fichier logo ne doit pas dépasser les 500kb.

en: Typekit ID
fr: Identifiant Typekit

en: Unique to each Layers widget is the revolutionary &ldquo;Design Bar&rdquo; which allows you to set its design parameters without touching a line of code.
fr: Tous uniques, les widgets Layers ont un &ldquo;Design Bar&rdquo; révolutionnaire, vous permettant de paramétrer le design sans toucher à une seule ligne de code.

en: Update WordPress
fr: Mettre Wordpress à jour

en: Updating your Logo
fr: Mettre votre Logo à jour

en: Use File
fr: Utiliser ce Fichier

en: Use Image
fr: Utiliser cette Image

en: Use the search form below to find the page you're looking for:
fr: Utilisez le formulaire de recherche ci-dessous pour trouver la page que vous recherchez:

en: Use this area to add widgets to your page, use the (Layers) widgets for the Body section.
fr: Utilisez cette zone pour ajouter des widgets à votre page, utilisez les widgets (Layers) pour le corps du texte.

en: Video Page
fr: Page Vidéo

en: Video URL
fr: URL de la Vidéo

en: Video URL (oEmbed)
fr: URL de la Vidéo (oIntégrée)

en: View
fr: Voir

en: View Project
fr: Voir le Projet

en: View all posts by %s
fr: Voir tous les articles de %s

en: View all posts in %s
fr: Voir tous les articles dans %s

en: View all posts tagged %s
fr: Voir tous les articles taggés %s

en: Visual Mode
fr: Mode Visuel

en: Welcome to Layers!
fr: Bienvenue sur Layers!

en: What is the name of your website?
fr: Quel est le nom de votre site?

en: What you need
fr: Ce dont vous avez besoin

en: Widget Anchor ID
fr: Identifiant Widget Anchor

en: Widget Areas
fr: Zones de Widgets

en: Widget already exists
fr: Le widget existe déjà

en: WooCommerce for Layers
fr: Woocommerce pour Layers

en: Would you like to add your logo?
fr: Souhaitez-vous ajouter votre logo?

en: Yearly Archives: %s
fr: Archives annuelles: %s

en: You can drag and drop widgets, edit content and tweak the design. Click the button below to see your page come to life.
fr: Vous pouvez glisser-déposer les widgets, éditer le contenu et modifier l'apparence. Cliquez sur le bouton ci-dessous pour voir votre page prendre vie.

en: You shall not pass
fr: Vous ne pouvez pas aller plus loin

en: You will be able to edit your layout on the next page. Here we go!
fr: Vous pourrez modifier votre mise en page sur la prochaine page. Allons-y!

en: You're up to date
fr: Vous êtes bien à jour

en: Your browser does not support the video tag.
fr: Votre navigateur ne supporte pas le tag vidéo

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your pages have been successfully backed up!
fr: Vos pages ont bien été sauvegardées

en: e.g. "Read More"
fr: Par exemple, "En savoir plus"

en: e.g. 300 Prestwich Str, Cape Town, South Africa
fr: par exemple, 300 Prestwich Str, Cape Town, South Africa

en: e.g. 33.9253 S, 18.4239 E
fr: Par exemple, 33.9253 S, 18.4239 E

en: e.g. Prestwich Str, Cape Town
fr: Par exemple, Prestwich Str, Cape Town

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
fr: archives mensuelles date format

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
fr: archives annuelles date format
