Layers v1.0.6 - en to ja translation catalogue (364 entries)

en:  Body
ja: 本文

en: "Read More" Text
ja: "もっと読む" テキスト

en: %1$s at %2$s
ja: %2$sの%1$s

en: (Copy)
ja: (コピー)

en: (Edit)
ja: (編集)

en: 1 Column
ja: 縦列 1

en: 1 of 12 columns
ja: 12あるうちの1列目

en: 10 of 12 columns
ja: 12あるうちの10列目

en: 12 of 12 columns
ja: 12あるうちの12列目

en: 2 Columns
ja: 縦列 2

en: 2 of 12 columns
ja: 12あるうちの2列目

en: 3 Columns
ja: 縦列 3

en: 3 of 12 columns
ja: 12あるうちの3列目

en: 4 Columns
ja: 縦列 4

en: 4 of 12 columns
ja: 12あるうちの4列目

en: 5 of 12 columns
ja: 12あるうちの5列目

en: 6 Columns
ja: 縦列 6

en: 6 of 12 columns
ja: 12あるうちの6列目

en: 8 of 12 columns
ja: 12あるうちの8列目

en: 9 of 12 columns
ja: 12あるうちの9列目

en: : Options
ja: オプション

en: <a href="%1$s" title="%2$s" rel="author">%3$s</a>
ja: a href="%1$s" タイトル="%2$s" rel="執筆者">%3$s</a>

en: <em>Click <a href="%1s" target="_blank">here</a> to see this font on Google Fonts.</em>
ja: <em>グーグルフォントを表示するにはこちらをクリックしてください。 <a href="%1s" target="_blank">here</a></em>

en: A tagline describes who and what you are in just a few simple words. For example Layers is a &ldquo;WordPress Site Builder&rdquo; - simple, easy, quick to read. Now you try:
ja: タグラインには、短い文章で簡単な説明を記載してください。例: Layersは、&ldquo;ワードプレスサイトビルダーです&rdquo;。簡単に、素早く、始めることができます。いますぐはじめよう:

en: Add New Column
ja: 新規列を追加する

en: Add New Page
ja: 新規ページ作成

en: Add New Slide
ja: 新規スライドを追加

en: Add a page title
ja: ページタイトルを追加する

en: Add logo
ja: ロゴを追加する

en: Add new Layers page
ja: 新規Layersページを追加

en: Additional Scripts
ja: 追加スクリプト

en: Address
ja: 住所

en: Adds an advanced product widget, product slider and multiple page layouts.
ja: アドバンスド商品ウィジェット・商品スライダー・複数ページレイアウトをアドオンする

en: Advanced
ja: 詳細

en: All
ja: すべて

en: Application
ja: アプリケーション

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Are you sure you want to remove this column?
ja: この列を本当に削除してもよろしいでしょうか？

en: Are you sure you want to remove this slide?
ja: このスライドを本当に外してもよろしいでしょうか？

en: Autoplay Slides
ja: オートプレイスライド

en: Avoid buzz words
ja: バズワードは避けて下さい

en: Back to top
ja: トップへ戻る

en: Backed Up Pages:
ja: バックアップしたページ

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background Position
ja: 背景位置

en: Background Repeat
ja: 背景画像をリピートする

en: Background Stretch
ja: 背景を全画面に表示する

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup my Pages Now
ja: すぐにページをバックアップする

en: Backup your pages
ja: ページをバックアップ

en: Be patient while we import the widget data and images.
ja: ウィジェットのデータと画像をインポートしていますので、少々お待ちください。

en: Blank Page
ja: ブランクページ

en: Body
ja: 本文

en: Bottom
ja: 下

en: Boxed
ja: 背景あり

en: Branding
ja: ブランディング

en: Build Your Page
ja: ページを作成

en: Builder Pages:
ja: ビルダーページ

en: Building pages
ja: ページを作成

en: Button Link
ja: ボタンリンク

en: Button Text
ja: ボタンテキスト

en: Buttons
ja: ボタン

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Category to Display
ja: 表示するカテゴリー

en: Center
ja: 中央

en: Change logo
ja: ロゴを変更する

en: Choose Background
ja: 背景を選択

en: Choose Image
ja: 画像を選択

en: Choose Logo
ja: ロゴを選択する

en: Choose a File
ja: ファイルを選択

en: Choose logo
ja: ロゴを選択する

en: Color
ja: 色

en: Column
ja: 列

en: Columns
ja: 縦列

en: Coming soon
ja: カミングスーン

en: Comments are closed.
ja: コメント欄を非常にする

en: Contact
ja: コンタクト

en: Contact Details &amp; Maps
ja: コンタクト詳細&amp; 地図

en: Contact Form
ja: コンタクトフォーム

en: Contact Page
ja: コンタクトページ

en: Contact form embed code
ja: コンタクトフォーム埋め込みコード

en: Content
ja: 内容

en: Control your content's default layout.
ja: コンテンツのデフォルトレイアウトを変更

en: Control your footer's custom text, widget areas and layout.
ja: フッターのカスタムテキスト・ウィジェット・エリア・レイアウトを変更

en: Control your header's logo, layout, colors and font.
ja: ヘッダーのロゴ・レイアウト・カラー・フォントを変更

en: Convert your Layers pages into regular WordPress pages, preserving the content you have worked so hard to create.
ja: 苦労して作成したページを保ちながら、Layersページを通常のワードプレスページに使用する。

en: Copyright Text
ja: コピーライト表示

en: Create Menu
ja: メニューを作成

en: Creating your Page
ja: ページを作成する

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Class(es)
ja: カスタムクラス

en: Custom Order
ja: カスタム順

en: Custom Scripts
ja: カスタムスクリプト

en: Customization
ja: カスタム

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customizing widgets
ja: ウィジェットをカスタマイズする

en: Daily Archives: %s
ja: 日別アーカイブ: %s

en: Darken
ja: 暗くする

en: Darken to improve readability
ja: 暗くして可読性を改善する

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Default
ja: デフォルト

en: Depending on the widget you've added, you can change things like background images, font sizes, list styles and more.
ja: 追加したウィジェットによっては、背景画像・フォントサイズ・リストスタイル等を変更することが可能です。

en: Display
ja: 表示する

en: Display Header Text
ja: ヘッダーテキストを表示

en: Display Left Sidebar
ja: 左サイドバーを表示

en: Display Right Sidebar
ja: 右サイドバーを表示

en: Done!
ja: 完了！

en: Drop a file here or %s
ja: ファイルをこちらへドロップもしくは %s

en: Each time you want to add a new content block, simply click &lsquo;Add Widget&rsquo; and select one from the list which has the blue Layers icon.
ja: 新規ブロックを追加する際は、&lsquo;Add Widget&rsquo;をクリックして、青いLayersアイコンのものをリストから一つだけお選びください。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Layout
ja: レイアウトを編集

en: Edit Your New Page
ja: 新規ページを編集

en: Edit Your Page
ja: ページを編集

en: Editing widget content
ja: ウィジェット内容を編集する

en: Enjoy the ride!
ja: サイト制作を楽しんでく下さい！

en: Enter a Title
ja: タイトルを入力

en: Enter in any custom script to include in your site's footer. Be sure to use double quotes for strings.
ja: サイトのフッターに組み込むカスタムスクリプトを入力してください。文字列にはダブルクオーテーションを使用してください。

en: Enter in any custom script to include in your site's header. Be sure to use double quotes for strings.
ja: ウェブサイトのヘッダーに組み込むカスタムスクリプトを入力して下さい。文字列にはダブルクオーテーションを使用してください。

en: Enter in your Google Analytics ID to enable website traffic reporting. eg. "UA-xxxxxx-xx
ja: グーグルアナリティクスIDを入力して、ウェブサイトのトラフィックレポートを表示する。例: "UA-xxxxxx-xx

en: Enter title here
ja: ここにタイトルを入力

en: Enter your .mp4 link
ja: .mp4のリンク先を入力

en: Enter your .ogv link
ja: .ogvのリンク先を入力

en: Enter your website name below. We&apos;ll use this in your site title and in search results.
ja: 下記にあなたのウェブサイトの名前を入力してください。We&apos;llを、あなたのサイトタイトルと検索結果に使って下さい。

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpts Length
ja: 抜粋の長さ

en: Extensions
ja: エクステンション

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: First choose a layout
ja: 最初にレイアウトを選択する

en: First create a menu then come back here to place it.
ja: メニューを作成後、こちらで再び再設定してください

en: Fixed Background
ja: 固定背景

en: Follow the easy steps to creating amazing layouts quickly and easily.
ja: 簡単なステップにそって、かっこいいレイアウトを素早く簡単に作成する。

en: Fonts
ja: フォント

en: Footer
ja: フッター

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Menu
ja: フッターメニュー

en: For best results, use an image between 40px and 200px tall and not more than 1000px wide
ja: 最適なサイズは、画像の高さが40pxから200pxまでで、幅は1000pxを超えないようにしてください。

en: For more information on obtaining your Typekit ID, see <a href="%s" target="_blank">follow this link</a>.
ja: Typekit IDを取得するには、こちらをご覧ください <a href="%s" target="_blank">follow this link</a>.

en: For the Pros: Layers will automatically assign the tagline to Settings &rarr; General
ja: プロの方: Layersは自動的にタグラインをSettings &rarr; Generalへ割り当てます

en: For the Pros: Layers will automatically assign the tagline to Settings &rarr; General.
ja: プロの方: Layersは自動的にタグラインをSettings &rarr; Generalへ割り当てます

en: For the Pros: Layers will automatically assign this site name to Settings &rarr; General
ja: プロの方へ: プロの方: Layersは自動的にサイトの名前をSettings &rarr; Generalへ割り当てます

en: Full Screen
ja: フルスクリーン

en: Full Width
ja: 全画面表示

en: Get Started
ja: 始めよう

en: Get Started &rarr;
ja: 始めよう &rarr;

en: Getting Started
ja: はじめてみる

en: Google Analytics ID
ja: グーグルアナリティクスID

en: Google Maps Latitude & Longitude (Optional)
ja: グーグルマップ緯度&経度（任意）

en: Google Maps Location
ja: グーグルマップロケーション

en: Got it, Next Step &rarr;
ja: わかりました。次のステップへ進む &rarr;

en: Grid
ja: グリッド

en: Gutter
ja: とじしろ

en: HTML Mode
ja: HTMLモード

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header Menu
ja: ヘッダーメニュー

en: Header Position
ja: ヘッダー位置

en: Header Width
ja: ヘッダー幅

en: Headings
ja: 見出し

en: Helpful Tips
ja: 使いこなすコツ

en: Home
ja: ホーム

en: Home Page
ja: ホーム

en: How would you best describe your site?
ja: あなたのウェブサイトに説明文をつけてください

en: Image Align
ja: 画像整列

en: Image Ratio
ja: 画像比率

en: Import Complete
ja: インポートが完了しました

en: Imported
ja: インポートされたデータ

en: Imported to Inactive
ja: インポートされたものを非表示にする

en: Importing Your Content
ja: 内容をインポートしています

en: Installed
ja: インストールしました

en: Justify
ja: 端を揃える

en: Keep it simple
ja: シンプルにしてください

en: Landing Page
ja: ランディングページ

en: Landscape
ja: 横方向

en: Large
ja: ラージ

en: Layers Builder section.
ja: Layersビルダー箇所

en: Layers Dashboard
ja: Layersダッシュボード

en: Layers Pages
ja: Layersページ

en: Layers is a revolutionary WordPress Site Builder that makes website building a dream come true!
ja: Layersは革新的なワードプレスサイトビルダーです。ウェブサイト制作が叶います！

en: Layers requires you run the latest version of WordPress, please make sure you're up to date!
ja: Layersを使用するには最新版のワードプレスが必要です。最新版であることをお忘れなく！

en: Layers splits your page into horizontal rows, and you build up your pages with blocks of content called &lsquo;Widgets&rsquo;, one per row.
ja: Layersはページを横列に振り分けます。&lsquo;Widgets&rsquo;と呼ばれるブロックごとにページを横列一つづつ作成することができます。

en: Layers will add your logo and position it properly. If you don&apos;t have one yet, no problem, you can add it later, or skip this step if you&apos;d just prefer to use text.
ja: Layersはあなたが作成したロゴを正しく配置することができます。もしまだロゴを作成していない場合でもご安心ください。後ほど追加できますので、その場合は本ステップをスキップしてテキストを追加することもできます。

en: Layout
ja: レイアウト

en: Left
ja: 左

en: Left Shop Sidebar
ja: 左ショップサイドバー

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Let's get started &rarr;
ja: はじめてみよう &rarr;

en: Link Color
ja: リンク色

en: List
ja: リスト

en: List Style
ja: リストスタイル

en: List your portfolio items with relevant meta such as client, web url and project role.
ja: ポートフォリオアイテムをメタ関連にリスト化する。例: クライアント・URL・プロジェクト役割

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo & Menu Position
ja: ロゴ & メニュー位置

en: Logo &amp; Title
ja: ロゴ &amp; タイトル

en: Logo Center
ja: ロゴ中央

en: Logo Center Top
ja: ロゴ中央上

en: Logo Left
ja: ロゴ左

en: Logo Right
ja: ロゴ右

en: Logo Top
ja: ロゴ上

en: Logo updated
ja: ロゴがアップロードされました

en: Lookbook Page
ja: ルックブックページ

en: Make sure it describes what you offer
ja: あなたのサイトの目的は何なのかはっきりと書いて下さい

en: Make sure you're always running the latest version of Layers by installing the Layers Updater
ja: Layersアップデーターをインストールするには、最新版のLayersが必要です

en: Map Height
ja: 地図高さ

en: Margin (px)
ja: マージン(px)

en: Masonry
ja: タイル状

en: Medium
ja: ミディアム

en: Mobile Sidebar
ja: モバイルサイドバー

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: More Details
ja: 詳細

en: Most Comments
ja: コメント数順

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Newest First
ja: 新しい順

en: Next Step &rarr;
ja: 次のステップへ進む &rarr;

en: No Logo uploaded
ja: ロゴがアップロードされていません

en: No Repeat
ja: リピートしない

en: No Title
ja: タイトルなし

en: No logo set
ja: ロゴが設定されていません

en: No posts found
ja: 投稿が見つかりませんでした

en: None
ja: なし

en: Now let&apos;s create your first Layers page!
ja: それでは、最初のLayersのページを作成してみましょう！

en: Number of items to show
ja: 表示するアイテムの数

en: Oldest First
ja: 古い順

en: One Pager
ja: 1ページ型ページ

en: Option updated
ja: オプションがアップロードされました

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: PNGs with a transparent background work best but GIFs or JPGs are fine too
ja: 最適な画像型式は、PNGの透過色背景ですが、GIFやJPGもご利用可能です。

en: Padding (px)
ja: パディング(px)

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Place your help text here please.
ja: ここへヘルプテキストを配置してください

en: Portfolio Page
ja: ポートフォリオページ

en: Portrait
ja: 縦方向

en: Position
ja: 位置

en: Post
ja: 投稿

en: Post List Sidebar(s)
ja: 投稿リストサイドバー

en: Posts
ja: 投稿

en: Preview this page
ja: このページをプレビュー表示する

en: Proceed to Customizer
ja: Customizerに進む

en: Product List Sidebar(s)
ja: 商品リストサイドバー

en: Purchase
ja: 購入する

en: Random
ja: ランダム

en: Read More
ja: もっと読む

en: Regular
ja: レギュラー

en: Remove
ja: 取り外す

en: Remove logo
ja: ロゴを外す

en: Repeat
ja: リピート

en: Repeat Horizontal
ja: 横リピート

en: Repeat Vertical
ja: 縦リピート

en: Rich Media
ja: リッチメディア

en: Right
ja: 右

en: Right Header Menu
ja: ヘッダー右メニュー

en: Right Shop Sidebar
ja: 右ショップサイドバー

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Round
ja: ラウンド

en: Saving your Site Name
ja: ウェブサイトの名前を保存する

en: Saving your Tagline
ja: タグラインを保存する

en: Saving...
ja: 保存しています･･･

en: Search
ja: 検索

en: Select
ja: 選択する

en: Select a Category
ja: カテゴリーを選択する

en: Select a File
ja: ファイルを選択

en: Select an Image
ja: 画像を選択

en: Set as logo
ja: ロゴとして設定する

en: Shop
ja: ショップ

en: Short Excerpt
ja: 短い抜粋

en: Show  Post Titles
ja: 投稿タイトルを表示

en: Show "Read More" Buttons
ja: "もっと読む" ボタンを表示

en: Show Address
ja: 住所を表示する

en: Show All
ja: すべて表示

en: Show Categories
ja: カテゴリーを表示

en: Show Contact Form
ja: コンタクトフォームを表示する

en: Show Featured Images
ja: アイキャッチ画像を表示

en: Show Google Map
ja: グーグルマップを表示する

en: Show Pagination
ja: ページ数を表示

en: Show Post Author
ja: 投稿者を表示

en: Show Post Dates
ja: 投稿日付を表示

en: Show Post Excerpts
ja: 投稿抜粋を表示

en: Show Slider Arrows
ja: スライダーアローを表示

en: Show Slider Dots
ja: スライダードットを表示

en: Show Tags
ja: タグを表示

en: Showcase for Layers
ja: Layers固定ページ

en: Sidebar does not exist in theme (using Inactive)
ja: 本テーマにはサイドバーはありません（非有効な状態）

en: Sidebars
ja: サイドバー

en: Single Post Sidebar(s)
ja: 個別投稿サイドバー

en: Single Product Sidebar(s)
ja: 商品詳細サイドバー

en: Site Logo
ja: サイトロゴ

en: Site Name
ja: ウェブサイトの名前

en: Site Settings
ja: サイト設定

en: Site Tagline
ja: サイトタグライン

en: Site Title, Tagline, and Logo
ja: サイトタイトル・タグライン・ロゴ

en: Skip
ja: スキップ

en: Slide
ja: スライド

en: Slide Interval
ja: スライド間隔

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider Height
ja: スライダー高さ

en: Small
ja: スモール

en: Sort by
ja: 絞り込む

en: Square
ja: スクエア

en: Start Building
ja: 作ってみる

en: Start Using Layers
ja: Layersを使用開始する

en: Sticky
ja: この投稿を先頭に固定表示

en: Stretch
ja: 引き伸ばす

en: Support Layers
ja: Layersをサポート

en: Support Layers by displaying the Layers badge on your site.
ja: あなたのサイト上にレイヤーズバッジ表示してサポートする

en: Text
ja: 文字

en: Text Align
ja: 文字整列

en: Text Color
ja: 文字色

en: Text Size
ja: 文字の大きさ

en: The Layers Updater
ja: Layersアップデーター

en: The following short steps are designed to show you how Layers works and get you to creating amazing layouts quickly!
ja: Layersの使い方はとっても簡単。ほんのちょっとのステップを行うだけで、素晴らしいレイアウトのウェブサイトが素早く作成できます！

en: There was an error when updating your logo.
ja: ロゴのアップロード中にエラーが発生しました

en: This option affects your category, tag, author and search pages.
ja: 本オプションはカテゴリー・タグ・執筆者・検索ページに変更を加えます。

en: This option affects your shop page, product category and product tag pages.
ja: 本オプションはショップページ・商品カテゴリー・商品タグページに変更を加えます。

en: This option affects your single post pages.
ja: 本オプションは個別投稿ページに変更を加えます。

en: This option affects your single product pages.
ja: 本オプションは商品詳細ページに変更を加えます。

en: This sidebar will only appear on mobile devices.
ja: このサイドバーはモバイル端末のみで表示されます。

en: Tile Background
ja: タイル状背景

en: Time in seconds, eg. 2
ja: 秒時間表示 例: 2

en: Title
ja: タイトル

en: Title &amp; Excerpt Position
ja: タイトル&amp; 抜粋位置

en: Titles A-Z
ja: A-Z順

en: Titles Z-A
ja: Z-A順

en: To edit a widget's content, just click on it in the widget area on the left hand side. The widget panel will slide out allowing you to edit its content and customize its settings. You can also shift-click on the widget itself in the preview area.
ja: ウィジェット内容を編集するには、ウィジェットエリアの左部分をクリックしてください。ウィジェットパネルが移動し、内容や設定を変更することができるようになります。また、プレビューエリアのウィジェットを直接シフト+クリックでも可能です。

en: Top
ja: 上

en: Top Left Menu
ja: 左上メニュー

en: Top Right Menu
ja: 右上メニュー

en: Try keep your logo file size below 500kb
ja: ロゴのファイルサイズは500kb以下になるようにしてください。

en: Unique to each Layers widget is the revolutionary &ldquo;Design Bar&rdquo; which allows you to set its design parameters without touching a line of code.
ja: Layersウィジェットは、革新的な&ldquo;デザインバー&rdquo;です。コードに一切触れることなくデザインのパラメーターを設定することが可能です。

en: Update WordPress
ja: ワードプレスをアップデートする

en: Updating your Logo
ja: ロゴをアップデートする

en: Use File
ja: ファイルを使用

en: Use Image
ja: 画像を使用

en: Use the search form below to find the page you're looking for:
ja: 下記検索フォームを使い、お探しのページを見つけて下さい:

en: Use this area to add widgets to your page, use the (Layers) widgets for the Body section.
ja: ページ上のこの範囲にウィジェットを設置し、本文箇所には（Layers）ウィジェットを使用する。

en: Video Page
ja: ビデオページ

en: Video URL
ja: ビデオURL

en: Video URL (oEmbed)
ja: 映像URL (埋め込み)

en: View
ja: 確認する

en: View Project
ja: プロジェクトをみる

en: View all posts by %s
ja: %sによる投稿を全て表示

en: View all posts in %s
ja: %sされた投稿を全て表示

en: View all posts tagged %s
ja: %sとタグ付された投稿を全て表示

en: Visual Mode
ja: ビジュアルモード

en: Welcome to Layers!
ja: Layersへようこそ！

en: What is the name of your website?
ja: ウェブサイトに名前をつけてください

en: What you need
ja: 必要なもの

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widget Anchor ID
ja: ウィジェットアンカーID

en: Widget Areas
ja: ウィジェットエリア

en: Widget already exists
ja: ウィジェットは既に存在します

en: WooCommerce for Layers
ja: LayersにWooCommerceを使用する

en: Would you like to add your logo?
ja: ご自身のロゴを追加しますか？

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ: %s

en: You can drag and drop widgets, edit content and tweak the design. Click the button below to see your page come to life.
ja: ウィジェットはドラッグ&ドロップで編集してデザインを変更できます。下記ボタンをクリックして、あなたのウェブサイトに命を吹き込もう。

en: You shall not pass
ja: パスすることはできません

en: You will be able to edit your layout on the next page. Here we go!
ja: 次のページでは、レイアウトを編集することができます！やってみましょう！

en: You're up to date
ja: 最新版を使用中です。

en: Your browser does not support the video tag.
ja: ご使用しているブラウザはビデオタグをサポートしていません。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: コメントが許可されるまでお待ちください

en: Your pages have been successfully backed up!
ja: あなたのページのバックアップができました！

en: e.g. "Read More"
ja: 例: "もっと読む"

en: e.g. 300 Prestwich Str, Cape Town, South Africa
ja: 例: 300 プレストウィッチ通り ケープタウン 南アフリカ共和国

en: e.g. 33.9253 S, 18.4239 E
ja: 例: 33.9253 S, 18.4239 E

en: e.g. Prestwich Str, Cape Town
ja: 例: プレストウィッチ通り ケープタウン
