Layers v1.0.0 - en to tr translation catalogue (357 entries)

en: 
    
                                        Layers will add your logo and position it properly. If
                                        you don&apos;t have one yet, no problem, you can add it
                                        later, or skip this step if you&apos;d just prefer to use text.
tr: 
    
                                        Layers logonuzu uygun bir şekilde sitenize ekleyecek. Eğer
                                        Henüz bir logonuz yoksa, sorun değil, sonra da ekleyebilirsiniz
                                        ya da metin kullanmayı tercih ederseniz bu adımı geçebilirsiniz.

en: 
                                            Each time you want to add a new content block, simply click &lsquo;Add Widget&rsquo; and select one from the list which has the blue Layers icon.
tr: 
                                            Yeni içerik bloku eklemek istediğinizde, &lsquo;Bileşen Ekle&rsquo;'ye tıklayın ve listeden mavi Layers ikonu olanlardan birini seçin.

en: 
                                            Layers splits your page into horizontal rows, and you build up your pages with blocks of content called &lsquo;Widgets&rsquo;, one per row.
tr: 
                                            Layers, sayfanızı yatay diziler halinde boğar ve sayfalarınızı her dizide bir tane olmak üzere &lsquo;Bileşenler&rsquo denilen içerik blokları halinde inşa eder.

en: 
                                            Simply select a preset layout from the list and Layers will automatically create it for you.
                                            You will be able to edit your layout on the next page. Here we go!
tr: 
                                            Listeden önceden ayarlanmış bir şablon seçin ve Layers onu otomatik olarak sizin için yaratsın.r					    Şablonunuzu bir sonraki sayfada düzenleyebilirsiniz. Şimdi gidiyoruz! 
    r

en: 
                                            To edit a widget&apos;s content, just click on it in the widget area on the left hand side. The widget panel will slide
                                            out allowing you to edit its content and customize its settings. You can also shift-click on the widget itself in
                                            the preview area.
tr: 
                                            Bir bileşeni düzenlemek için sol tarafta bulunan bileşen alanının üstüne tıklayın. Bileşen paneli açılacaktır.
     				Buradan içeriği düzenleyebilir ve ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Ayrıca shifte basılı tutarak önizleme kısmında yer alan
    				bileşen alanına tıklayabilirsiniz.

en:  Body
tr:  Gövde

en: "Read More" Text
tr: "Daha Fazlası" metni

en: %1$s at %2$s
tr: %1$s - %2$s

en: (Copy)
tr: (Kopya)

en: (Edit)
tr: (Düzenle)

en: 1 Column
tr: 1 Sütun

en: 1 of 12 columns
tr: 12 sütundan 1'i

en: 10 of 12 columns
tr: 12 sütundan 10'u

en: 12 of 12 columns
tr: 12 sütundan 12'si

en: 2 Columns
tr: 2 Sütun

en: 2 of 12 columns
tr: 12 sütundan 2'si

en: 3 Columns
tr: 3 Sütun

en: 3 of 12 columns
tr: 12 sütundan 3'ü

en: 4 Columns
tr: 4 Sütun

en: 4 of 12 columns
tr: 12 sütundan 4'ü

en: 5 of 12 columns
tr: 12 sütundan 5'i

en: 6 Columns
tr: 6 Sütun

en: 6 of 12 columns
tr: 12 sütundan 6'sı

en: 8 of 12 columns
tr: 12 sütundan 8'i

en: 9 of 12 columns
tr: 12 sütundan 9'u

en: : Options
tr: : Seçenekler

en: A tagline describes who and what you are in just a few simple words.
                                    For example Layers is a &ldquo;WordPress Site Builder&rdquo; - simple, easy, quick to read. Now you try:
tr: Bir tagline kim ve ne olduğunuzu birkaç sözcükle anlatır.
    				Örneğin Layers bir &ldquo;Wordpress Site Oluşturucusudur.&ldquo;  hızlı, anlaşılır ve basit okunur. Şimdi şunu deneyin:

en: Add New Column
tr: Yeni sütun ekleyin

en: Add New Page
tr: Sayfa Ekleyin

en: Add New Slide
tr: Yeni slayt ekle

en: Add a page title
tr: Sayfa başlığı ekleyin

en: Add logo
tr: Logo Ekleyin

en: Add new Layers page
tr: Yeni Layers sayfası ekleyin

en: Additional Scripts
tr: Ek scriptler

en: Address
tr: Adres

en: Address Shown
tr: Adres Gösterildi

en: Adds an advanced product widget, product slider and multiple page layouts.
tr: Gelişmiş bir ürün bileşeni, ürün slaytı ve çoklu sayfa tasarımı ekler.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Application
tr: Uygulama

en: Archives
tr: Arşivler

en: Are you sure you want to remove this column?
tr: Bu sütunu kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this slide?
tr: Bu slaydı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Autoplay Slides
tr: Slaytları otomatik oynat

en: Avoid buzz words
tr: Boş sözcüklerden kaçının

en: Back to controls
tr: Denetime Dön

en: Back to top
tr: Tepeye Dön

en: Backed Up Pages:
tr: Yedeklenen sayfalar:

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Background Image
tr: Arkaplan Resmi

en: Background Position
tr: Arkaplan Konumu

en: Background Repeat
tr: Arkaplan Tekrarı

en: Background Stretch
tr: Arkaplanı esnetin

en: Backup
tr: Yedekleyin

en: Backup my Pages Now
tr: Sayfalarımı şimdi yedekle

en: Backup your pages
tr: Sayfalarınızı yedekleyin

en: Be patient while we import the widget data and images.
tr: Bileşen içeriği ve görseller aktarılırken sabırlı oldun.

en: Blank Page
tr: Boş Sayfa

en: Body
tr: Gövde

en: Bottom
tr: Aşağı

en: Boxed
tr: Kutulu

en: Branding
tr: Marka

en: Build Your Page
tr: Sayfanızı Oluşturun

en: Builder Pages:
tr: Düzenleyici Sayfalar:

en: Building pages
tr: Sayfa Oluşturma

en: Button Link
tr: Bağlantı Butonu

en: Button Text
tr: Buton Metni

en: Buttons
tr: Butonlar

en: Cancel
tr: İptal

en: Category to Display
tr: Gösterilecek Kategori

en: Center
tr: Ortala

en: Change logo
tr: Logoyu değiştir

en: Choose Background
tr: Arkaplan seçin

en: Choose Image
tr: Görsel Seçin

en: Choose Logo
tr: Logo seçin

en: Choose a File
tr: Bir dosya seçin

en: Choose logo
tr: Logo seç

en: Click <a href="%1s" target="_blank">here</a> to see this font on Google Fonts.</em>
tr: Bu fontu Google fonts üzerinde görmek için <a href="%1s" target="_blank">burayı</a> tıklayın.</em>

en: Close
tr: Kapat

en: Color
tr: Renk

en: Column
tr: Sütun

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Coming soon
tr: Yakında

en: Comments are closed.
tr: Yorumlamaya kapalı.

en: Contact
tr: İletişim

en: Contact Details &amp; Maps
tr: İletişim Detayları &amp; Haritalar

en: Contact Form
tr: İletişim Formu

en: Contact Page
tr: İletişim Sayfası

en: Contact form embed code
tr: İletişim Formu Gömme Kodu

en: Content
tr: İçerik

en: Control your content's default layout.
tr: İçeriğin varsayılan tasarımını değiştirin.

en: Control your footer's custom text, widget areas and layout.
tr: Footerın özel yazısını, bileşenlerini ve tasarımını değiştirin.

en: Control your header's logo, layout, colors and font.
tr: Başlığın logosunu, tasarımını, renklerini ve fontunu değiştirin.

en: Convert your Layers pages into regular WordPress pages, preserving the content you have worked so hard to create.
tr: Oluşturmak için çok çabaladığınız içeriği koruyarak Wordpress sayfalarınızı Layers sayfalarına dönüştürün.

en: Copyright Text
tr: Telif Metni

en: Create Menu
tr: Menu Oluştur

en: Created using Layers
tr: Layers kullanılarak oluşturuldu

en: Creating your Page
tr: Sayfanız yaratılıyor

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom Class(es)
tr: Özel class(lar)

en: Custom Order
tr: Özel Sıra

en: Custom Scripts
tr: Özelleştirilmiş Scriptler

en: Customization
tr: Özelleştirme

en: Customize
tr: Özelleştirin

en: Customizing widgets
tr: Bileşenleri Özelliştirin

en: Daily Archives: %s
tr: Günlük Arşiv: %s

en: Darken
tr: Koyult

en: Darken to improve readability
tr: Okunurluğu arttırmak için koyult

en: Dashboard
tr: Panel

en: Default
tr: Varsayılan

en: Depending on the widget you've added, you can change things like background images, font sizes, list styles and more.
tr: Eklediğiniz bileşene bağlı olarak arkaplan görsel, font boyutu, liste özellikleri ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

en: Display Header Text
tr: Metin Başlığını Göster

en: Display Left Sidebar
tr: Sidebarı solda göster

en: Display Right Sidebar
tr: Sidebarı sağda göster

en: Done!
tr: Tamamdır!

en: Drop a file here or %s
tr: Buraya bir dosya bırakın ya da %s

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Layout
tr: Tasarımı düzenleyin

en: Edit Your New Page
tr: Yeni Sayfayı Düzenleyin

en: Edit Your Page
tr: Sayfanızı Düzenleyin

en: Editing widget content
tr: Bileşen içeriğini düzenleme

en: Enjoy the ride!
tr: Tadını çıkarın!

en: Enter Text Here
tr: Metni buraya girin

en: Enter a Title
tr: Başlık Girin

en: Enter in any custom script (such as TypeKit etc) to include in your site's header. Include the &lt;script&gt;&lt;/script&gt; tags.
tr: Sayfanızın headerına yerleştirmek için herhangi bir özel script girin (TypeKit gibi). &lt;script&gt;&lt;/script&gt; etiketlerini ekleyin

en: Enter in any custom script to include in your site's footer. Include the &lt;script&gt;&lt;/script&gt; tags.
tr: Sayfanızın footerına yerleştirmek için herhangi bir özel script girin (TypeKit gibi). &lt;script&gt;&lt;/script&gt; etiketlerini ekleyin

en: Enter in your Google Analytics ID to enable website traffic reporting. eg. "UA-xxxxxx-xx
tr: Web sitesi trafiğinizin görüntülenebilmesi için Google Analytics ID'nizi girin: Örn: "UA-xxxxxx-xx

en: Enter title here
tr: Başlığı buraya yazın

en: Enter your .mp4 link
tr: .mp4 bağlantısını girin

en: Enter your .ogv link
tr: .ogv bağlantısını girin

en: Enter your website name below. We&apos;ll use this in your site title and in search results.
tr: Web sayfanızın ismini aşağıya girin. Bunu site başlığında ve arama sonuçlarında kullanacağız.

en: Excerpt
tr: Özet

en: Excerpts Length
tr: Özet Uzunluğu

en: Extensions
tr: Eklentiler

en: Featured Image
tr: Öne Çıkan Görsel

en: First choose a layout
tr: Önce bir şablon seçin

en: First create a menu then come back here to place it.
tr: Önce bir menü yaratın, sonra onu yerleştirmek için buraya dönün.

en: Fixed Background
tr: Sabit Arkaplan

en: Follow the easy steps to creating amazing layouts quickly and easily.
tr: Hemen ve kolayca etkiletici şablonlar oluşturmak için çok kolay olan adımları izleyin.

en: Fonts
tr: Fontlar

en: Footer Menu
tr: Footer menüsü

en: For best results, use an image between 40px and 200px tall and not more than 1000px wide
tr: En iyi sonuç için 40px ile 200px yüksekliğinde, 1000px'den yüksek olmayan görsel kullanın.

en: For the Pros: Layers will automatically assign the tagline to Settings &rarr; General
tr: Pro için: Layers tagline'ı Ayarlar'dan Genel'e otomatik olarak atar.

en: For the Pros: Layers will automatically assign the tagline to Settings &rarr; General.
tr: Pro için: Layers anahtar cümlelerinizi Genel'den Ayarlar'a otomatik olarak atar.

en: For the Pros: Layers will automatically assign this site name to Settings &rarr; General
tr: Pro için: Layers site ismini Ayarlar'dan Genel'e otomatik olarak atar.

en: For tips on how best to name your website, we suggest reading <a href="http://docs.layerswp.com/" rel="nofollow">this post</a>
tr: Web sayfanıza en iyi ismi nasıl vereceğiniz konusunda <a href="http://docs.layerswp.com/" rel="nofollow">bu yazıyı</a> okumanızı tavsiye ediyoruz.

en: Full Screen
tr: Tam Ekran

en: Full Width
tr: Tam Genişlik

en: Get Started
tr: Başlayın

en: Get Started &rarr;
tr: Başlayın &rarr;

en: Getting Started
tr: Başlarken

en: Google Maps Latitude & Longitude (Optional)
tr: Google Haritalar Enlem ve Boylamı (Seçmeli)

en: Google Maps Location
tr: Google Haritalar Konumu

en: Got it, Next Step &rarr;
tr: Tamamsa, sonraki adım &rarr;

en: Gutter
tr: Oluk

en: HTML Mode
tr: HTML Mo

en: Header
tr: Başlık

en: Header Menu
tr: Başlık Menüsü

en: Header Position
tr: Başlık Pozisyonu

en: Header Width
tr: Header Genişliği

en: Headings
tr: Başlıklar

en: Helpful Tips
tr: Yardımcı İpuçları

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Home Page
tr: Ana Sayfa

en: How would you best describe your site?
tr: Sitenizi en iyi nasıl anlatırsınız?

en: If you'd like to test out eCommerce then you'll need to install the Layers WooCommerce Extension.
tr: Eğer e-ticareti denemek isterseniz Layers WooCommerce Eklentisi'ni kurmanız gerekmektedir.

en: If you're ever stuck or need help with your Layers site please visit our <a href="http://docs.layerswp.com/" rel="nofollow">helpful documentation.</a>
tr: Eğer tıkandıysanız ve yardıma ihtiyacınız varsa lütfen sitemizi ve <a href="http://docs.layerswp.com/" rel="nofollow">yardımcı belgelerimizi ziyaret edin.</a>

en: Image Align
tr: Görsel Hizalama

en: Image Ratio
tr: Görsel Oranı

en: Import Complete
tr: Tamamını aktar

en: Imported
tr: İçeri aktarıldı

en: Imported to Inactive
tr: Inactive'e aktarıldı

en: Importing Your Content
tr: İçeriğiniz aktarılıyor

en: Install WooCommerce for Layers
tr: Layers için WooCommerce'ü kurun

en: Installed!
tr: Kuruldu!

en: Justify
tr: Sağa sola yasla

en: Keep it simple
tr: Basit tutun

en: Landing Page
tr: Karşılama Sayfası

en: Landscape
tr: Peyzaj

en: Large
tr: Büyük

en: Layers Builder section.
tr: Layers Oluşturucu sekmesi.

en: Layers Pages
tr: Layers Sayfalar

en: Layers WooCommerce Extension
tr: Layers'ın WooCommerce Eklentisi

en: Layers is a product of <a href="http://oboxthemes.com/">Obox Themes</a>. For questions and feedback please <a href="mailto:david@obox.co.za">email David directly
tr: Layers bir <a href="http://oboxthemes.com/">Obox Themes</a> ürünüdür. Sorularınız ve geribildirimleriniz için doğrudan <a href="mailto:david@obox.co.za">email David'e yazın

en: Layers is a revolutionary WordPress Site Builder that makes website building a dream come true!
tr: Layers, web sayfası oluşturmayı rüyadan gerçeğe dönüştüren devrim niteliğinde bir Wordpress aracıdır!

en: Layers requires you run the latest version of WordPress, please make sure you're up to date!
tr: Layers için Wordpress'in son sürümü gerekli, lütfen güncel olduğundan emin olun.

en: Layout
tr: Tasarım

en: Left
tr: Sol

en: Left Shop Sidebar
tr: Sol mağaza sidebarı

en: Left Sidebar
tr: Sol sidebar

en: Let's get started &rarr;
tr: Haydi başlayalım &rarr;

en: Link Color
tr: Bağlantı Rengi

en: List
tr: Liste

en: List Style
tr: Liste Tarzı

en: List your portfolio items with relevant meta such as client, web url and project role.
tr: Portföy ögelerini müşteri, web adresi ve proje rolü gibi ilgili bilgilerle listele.

en: Logo & Menu Position
tr: Logo ve Menu Konumu

en: Logo &amp; Title
tr: Logo &amp; Başlık

en: Logo Center
tr: Logo Merkezde

en: Logo Center Top
tr: Logo ortada tepede

en: Logo Left
tr: Logo solda

en: Logo Right
tr: Logo sağda

en: Logo Top
tr: Logo tepede

en: Logo updated
tr: Logo yüklendi

en: Lookbook Page
tr: Lookbook Sayfası

en: Make sure it describes what you offer
tr: Ne sunduğunuzu anlattığından emin olun

en: Map Height
tr: Harita Yüksekliği

en: Masonry
tr: Duvar

en: Medium
tr: Orta

en: Mobile Sidebar
tr: Mobil sidebar

en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık Arşiv: %s

en: More Details
tr: Daha fazlası

en: Most Comments
tr: En çok yorumlananlar

en: Name
tr: İsim

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Newest First
tr: Önce yeniler

en: Next Step &rarr;
tr: İleri &rarr;

en: No Logo uploaded
tr: Yüklenen logo yok

en: No Repeat
tr: Tekrar etme

en: No Title
tr: Başlık Yok

en: No logo set
tr: Logo ayarlanmadı

en: No posts found
tr: İçerik bulunamadı

en: None
tr: Hiçbiri

en: Now let&apos;s create your first Layers page!
tr: Haydi ilk Layers sayfanızı yaratalım!

en: Number of items to show
tr: Gösterilecek öge sayısı

en: Oldest First
tr: Önce eskiler

en: One Comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; için bir yorum &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yorum

en: One Pager
tr: Tek Sayfacı

en: Option updated
tr: Seçenek yüklendi

en: Overlay
tr: Kaplama

en: PNGs with a transparent background work best but GIFs or JPGs are fine too
tr: Şeffaf arkaplanlı PNG'ler en iyilar ama GIF ve JPG'ler de fena değil.

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: Place your help text here please.
tr: Yardım metnini buraya girin lütfen.

en: Portfolio Page
tr: Portföy Sayfası

en: Portrait
tr: Portre

en: Position
tr: Konum

en: Post
tr: Yazı

en: Post List Sidebar(s)
tr: Yazı Listesi Sidebar(lar)ı

en: Posts
tr: Yazılar

en: Preview this page
tr: Sayfayı Görüntüle

en: Proceed to Customizer
tr: Özelleştirici'ye ilerle

en: Product List Sidebar(s)
tr: Ürün listesi sidebar(lar)ı

en: Purchase
tr: Satın al

en: Random
tr: Rastgele

en: Read More
tr: Daha fazlası

en: Regular
tr: Düzenli

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove logo
tr: Logoyu kaldır

en: Repeat
tr: Tekrar et

en: Repeat Horizontal
tr: Yatay tekrar et

en: Repeat Vertical
tr: Dikey tekrar et

en: Rich Media
tr: Zenginleştirilmiş Ortam

en: Right
tr: Sağ

en: Right Header Menu
tr: Başlık Sağ Menü

en: Right Shop Sidebar
tr: Sağ mağaza sidebarı

en: Right Sidebar
tr: Sağ sidebar

en: Round
tr: Dairesel

en: Saving your Site Name
tr: Sayfa İsmi kaydediliyor

en: Saving your Tagline
tr: Tagline'ınız kaydediliyor

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Search
tr: Ara

en: Select
tr: Seçin

en: Select a Category
tr: Kategori Seçin

en: Select a File
tr: Bir dosya seçin

en: Select an Image
tr: Görsel Seçin

en: Set as logo
tr: Logo olarak kullan

en: Shop
tr: Mağaza

en: Short Excerpt
tr: Özet

en: Show  Post Titles
tr: Yazı Başlıklarını Göster

en: Show "Read More" Buttons
tr: "Daha Fazlası" butonunu göster

en: Show Address
tr: Adresi Göster

en: Show All
tr: Hepsini Göster

en: Show Categories
tr: Kategorileri Göster

en: Show Contact Form
tr: İletişim Formunu Göster

en: Show Featured Images
tr: Öne çıkan görseli göster

en: Show Google Map
tr: Google Haritalar'ı Göster

en: Show Pagination
tr: Numaralandırmayı Göster

en: Show Post Author
tr: Yazının Yazarını Göster

en: Show Post Dates
tr: Tarihleri Göster

en: Show Post Excerpts
tr: Yazı Özetlerini Göster

en: Show Slider Arrows
tr: Slayt Oklarını Göster

en: Show Slider Dots
tr: Slayt Noktalarını Göster

en: Show Tags
tr: Etiketleri Göster

en: Showcase for Layers
tr: Layers için Vitrin

en: Sidebar does not exist in theme (using Inactive)
tr: Bu temada sidebar bulunmamakta (Inactive kullanıyor)

en: Sidebars
tr: Sidebarlar

en: Single Post Sidebar(s)
tr: Tek sidebar yazısı

en: Single Product Sidebar(s)
tr: Tek ürün sidebar(lar)ı

en: Site Logo
tr: Site Logosu

en: Site Name
tr: Sayfa İsmi

en: Site Settings
tr: Site Ayarları

en: Site Tagline
tr: Site Tagline'ı

en: Site Title, Tagline, and Logo
tr: Site Başlığı, Tagline ve Logo

en: Slide
tr: Slayt

en: Slide Interval
tr: Slayt Aralığı

en: Slider
tr: Slayt

en: Slider Height
tr: Slayt Yüksekliği

en: Small
tr: Küçük

en: Sort by
tr: Şuna göre sırala:

en: Square
tr: Kare

en: Start Building
tr: Oluşturmaya başlayın

en: Start Using Layers
tr: Layers'ı kullanmaya başla

en: Sticky
tr: Sabit

en: Stretch
tr: Esnetin

en: Text
tr: Metin

en: Text Align
tr: Metin Hizalama

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Text Size
tr: Metin Boyutu

en: The following short steps are designed to show you how Layers works and get you to creating amazing layouts quickly!
tr: Aşağıdaki kısa adımlar size Layers'ın nasıl çalıştığını göstermek ve çabucak mükemmel şablonlar yaratmak üzere tasarlandı.

en: There was an error when updating your logo.
tr: Logonuzu yüklerken bir hata oluştu.

en: This option affects your category, tag, author and search pages.
tr: Bu seçenek sizin kategori, etiket, yazar ve arama sonuç sayfalarınıza etki eder.

en: This option affects your shop page, product category and product tag pages.
tr: Bu seçenek alışveriş sayfanızı, ürün ketegori ve ürün etiket sayfalarınızı etkiler.

en: This option affects your single post pages.
tr: Bu seçenek tekli yazı sayfalarınıza etki eder.

en: This option affects your single product pages.
tr: Bu seçenek tek ürün sayfalarını etkiler.

en: This sidebar will only appear on mobile devices.
tr: Sidebar sadece mobil cihazlarda görünecek.

en: Tile Background
tr: Arkaplanı döşe

en: Time in seconds, eg. 2
tr: Saniye olarak zaman; örn: 2

en: Title
tr: Başlık

en: Title &amp; Excerpt Position
tr: Başlık &amp; Özet Pozisyonu

en: Titles A-Z
tr: A'dan Z'ye başlıklar

en: Titles Z-A
tr: Z'den A'ya başlıklar

en: Top
tr: Yukarı

en: Top Left Menu
tr: Tepe Sol Menü

en: Top Right Menu
tr: Tepe Sağ Menu

en: Try keep your logo file size below 500kb
tr: Logo boyutunuzu 500kb'nin altında tutmaya özen gösterin

en: Unique to each Layers widget is the revolutionary &ldquo;Design Bar&rdquo; which allows you to set its design parameters without touching a line of code.
tr: Her bir Layers bileşenine özgün olan, size tek bir satır koda dokunmadan tasarım parametrelerini değiştirme izni veren devrim niteliğindeki Design Bar'dır.

en: Update WordPress
tr: WordPress'i güncelleyin

en: Updating your Logo
tr: Logonuz yükleniyor

en: Use File
tr: Dosya kullanın

en: Use Image
tr: Görsel Kullanın

en: Use the search form below to find the page you're looking for:
tr: Aradığınız sayfayı bulmak için aşağıdaki arama formunu kullanın:

en: Use this area to add widgets to your page, use the (Layers) widgets for the Body section.
tr: Bu alanı sayfanıza bileşen eklemek için, (Layers) bileşenlerini Gövde seçeneği için kullanın.

en: Video Page
tr: Video Sayfası

en: View
tr: Görüntüle

en: View More Extensions
tr: Daha Fazla Eklenti

en: View Project
tr: Projeyi Görüntüleyin

en: View all posts in %s
tr: %s içerisindeki tüm yazıları görüntüle

en: View all posts tagged %s
tr: %s ile etiketlenmiş tüm yazıları görüntüle

en: Visual Mode
tr: Görsel Mod

en: Welcome to Layers!
tr: Layers'e Hoşgeldiniz!

en: What is the name of your website?
tr: Web sayfanızın ismi nedir?

en: What you need
tr: Neye ihtiyacın varsa

en: Widget
tr: Bileşen

en: Widget Areas
tr: Bileşen Alanları

en: Widget already exists
tr: Bileşen çoktan eklenmiş

en: WooCommerce for Layers
tr: Layers için WooCommerce

en: Would you like to add your logo?
tr: Logonuzu eklemek ister misiniz?

en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık Arşiv: %s

en: You can drag and drop widgets, edit content and tweak the design. Click the button below to see your page come to life.
tr: Bileşenleri sürükleyip bırakabilir, içeriği düzenleyebilir ve tasarımı kurcalayabilirsiniz. Hayata geçen sayfanızı görmek için aşağıdaki butona basın.

en: You shall not pass
tr: Geçmeyeydiniz.

en: You're up to date
tr: En güncel sürümdesiniz

en: Your browser does not support the video tag.
tr: Tarayıcınız video etiketlemeyi desteklemiyor.

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz onay için bekliyor.

en: e.g. "Read More"
tr: Örn: "Daha fazlası"

en: e.g. 300 Prestwich Str, Cape Town, South Africa
tr: Örn: Caferağa Mah., Kadıköy, Türkiye

en: e.g. 33.9253 S, 18.4239 E
tr: Örn: 33.9253 S, 18.4239 E

en: e.g. Prestwich Str, Cape Town
tr: Örn: Fırın Sokak, İstanbul
